Nurullah Akçayır

Nurullah Akçayır 1963 Yılında Erzurum da doğdu. Küçük yaşlarda türkülere olan tutkusu onu ortaokul çağlarında bağlamayla tanıştırdı. Sonraki dönemde değişik musiki cemiyetlerinde kendisini geliştirerek virtüöz seviyesinde seslendirdiği bağlamasıyla müzik otoritelerinden tam not aldı. Kısa süre içinde yörede tanınıp birçok sanatçıya sahne ve albüm çalışmalarında eşlik etti. 1981 yılında TRT nin açtığı yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak Erzurum Radyosunda bağlama sanatçısı olarak göreve başladı.

1983 yılında askerlik hizmeti ile bir süre ara verdiği çalışmalarına askerlik dönüşü Erzurum Radyosundaki görevine devam etti. 1987 yılında kendi isteği ile TRT de çalıp okuyabilmek için büyük bir jüri önünde verdiği sınavla geleneksel çalıp söyleme unvanını aldı. 1991 yılında türkü formunda yaptığı türkülerinden birinin adını verdiği Yazın Yağar Kar Başıma adlı albümü ile müzik piyasasında bende varım dedi. Ayrıca halk müziğinin otantik çizgisini koruyarak akustik sazlarla düzenlemelerini yaptığı Türkü Pınarı ve Türkü pınarı 2 albümlerini türkü severlerle buluşturdu. Popülizmden uzak halk kültürüne hizmet etmenin haklı gururu ile Erzurum un karlı ayaz ikliminin sımsıcak yüreği ile çıktığı sanat yolculuğuna çalışmalarına daha iyi yön verebilmek amacıyla 1998 de Ankara Radyosuna tayin oldu. Halen Ankara Radyosundaki görevini sürdürmektedir. Son günlerde TRT INT de yayınlanmakta olan DİLDE TELDE ANADOLU adlı türkü içerikli programın sunuculuğunu ve müzik yönetmenliğini yapmaktadır. Geleneksel türkülerin yanında kendi bestelerini de yorumlayan Akçayır bugüne dek yurt içinde ve yurt dışında birçok konser bir zamanda türkü severlerle buluşturacağı albüm çalışmalarını büyük bir titizlikle kendisinin kurmuş olduğu en son teknolojik donanımlara sahip ses kayıt stüdyosunda yetenekli gençlere desteklerini sürdürmektedir. Nurullah Akçayır evli iki çocuk babasıdır.

Albümleri Yazın Yağar Kar Başıma Bağışla Türkü Pınarı Türkü Pınarı 2 Bestelediği eserlerden bazıları Biter Birgün Yazın Yağar Kar Başıma Buz Tutmuş Gönül Dağını Yar Seni Benden Yana Zemheride Bir Gül Bir Güzel İsterem.