Özcan Deniz

Özcan Deniz Şarkıcı sinema ve dizi oyuncusu. Özcan Deniz 19 Mayıs 1972 tarihinde Ankara da Elmadağ Yenidoğan Mahallesinde doğmuştur. Annesinin adı Kadriye Babasının adı Sadık Deniz dir. Anne ve babası asıl memleketleri Ağrı dan yeni evlilerken Ankara ya göç etmişlerdir. Özcan Deniz beş yaşına kadar Ankara da yaşadıktan sonra 1977 yılında ailesinin Aydın a göç etmesiyle çocukluğu ve gençliğinin ilk yılları Aydın da geçmiştir. 4 kardeşi vardır. Okula Aydın da başladı ilkokulu Aydın Halide Hatun ilkokulunda okudu ve eğitimine son verene kadar burada devam etti. Okul çağlarında müziğe olan tutkusunu fark etmek hiç de zor değildi. Öğrenimi süresi boyunca okuldaki aktivitelerde solist olarak yer alıyordu. Müzikle uğraşmaya karar verip 1985 yılında Ortaokul birinci sınıfta eğitimine son vermesinin ardından pazarda simit limon pide satmaktan inşaat işçiliğine kaportacılığa kadar yapmadıkları iş kalmaz. İzmir de şarkı söylemeye başladığında henüz onüç yaşındaydı.
İzmir den sonra Antalya da da sahne alan Özcan Antalya dan sonra Aydın ın Sultanhisar kasabasında düzenlenen ve sunuculuğunu Cenk Koray ın yaptığı Geleneksel Ses Festivaline katılıp birincilik ödülünü alınca Cenk Koray ın tavsiyesi ile 1988 yılında İstanbul a geldi ve bir sene burada kaldı. Her gün yürüyerek gittiği İMÇ de kimse dinlemez kasedini. 18 yaşına geldiğinde İstanbul dan ayrıldı ve 1989 yılında Almanya ya München e gitti. Paralar bir haftada suyunu çektiği için rehin kaldığı otel odasında elini hiç atmadığı arka cebinde buluverdiği kartviziti. Aydın da bir düğünde onu dinleyip beni mutlaka ara diyen Almancı organizatörün kartıdır bu. Karşıdaki ses heyecanlanır Neredesin sen. Bir hafta içinde Almanya için vize işlemlerine başlayacak ama bu işsiz sigortasız parasız gence vize vermeyen Almanya onu iki yıl süründürecektir. Bu süre içinde zaman zaman gazinolarda sahneye çıkar Sonunda şeytanın bacağını kırar. Emrah lı Öztürk Serengil li bir turnenin elemanı olarak gidebilir Almanya ya. Almanya da ilk albümü olan Yine Ağlattın Beni yi 1992 yılında çıkardı.
Özcan Deniz bu arada Prestij Müzik sanatçılarından Yaşar Yağmur aracılığı ile İstanbul a gelerek firmanın ortaklarından Hilmi Topaloğlu ile tanıştı. Yapımcıların Özcan ın sesini beğenmesi ve albüm yapılmasına karar vermesinin ardından kısa bir süre sonra Prestij Müzik imzalı ilk albüm müzik marketlerde yerini aldı Meleğim . Albüm beklenileninde üstünde satış rakamları yakaladı. 1994 yılında Türk Sinemasının duayenlerinden Memduh Ün ün Ona Sevdiğimi Söyle adlı filminde oynayarak sinema ile ilk buluşmasını gerçekleştirmiştir. Meleğim in ardından Beyaz Kelebeğim ve Yalan adlı albümleri birbirini takip etti. Beyaz Kelebeğim albümünden sonra askerliği nedeniyle çalışmalarına ara verdi. 1995 yılında vatani görevini yapan Özcan Deniz 1997 yılında Yalan mı albümü ile müthiş bir dönüş yapmış ve aynı yıl Yalan mı adlı dizi ile televizyon izleyicileriyle buluşmuştur. 1999 yılında öyküsünü kendisinin yazdığı Aşkın Dağlarda Gezer adlı dizi ile tekrar televizyon izleyicileri ile buluşmuştur. 2004 yılında Haziran Gecesi 2007 yılında Kader 2008 yılında Aşk Yakar 2009 Samanyolu 2012 Bir Zamanlar Osmanlı 2013 yılında Karagül adlı dizide oynamıştır. 2013 yılında senaryosunu başrolünü ve yönetmenliğini üstlendiği 3 Sinema filmi Su Ve Ateş i yaptı. Özcan Deniz 1992 yılında Almanya da Handan Deniz ile evlendi. 2002 yılında boşandı. 2008 yılından 2012 yılının ağustos ayına kadar dizi oyuncusu Fahriye Evcen ile birlikte oldu.

Art arda çıktığı televizyon programlarında sinema camiasının da dikkatini çekmiştir. 2002 yılında Asmalı Konak dizisinde oynadı.