Metin Karataş

1965 yılında İstanbul’da doğan Metin KARATAŞ’ın ailesi aslen Sivas’ın Hafik ilçesinin Örencik köyündendir.
Müzik yaşamı 1980 yılında başladı. Müzik eğitimine 1982 yılında Arif Sağ Müzik Merkezi’nde başladı. 1982 yılında eğitim vermeye başlayan Arif Sağ Müzik Merkezi’nin ilk öğrencilerindendir. Öğrencilik döneminde Gönülden Gönüle Halk Müziği Topluluğu’nda yer aldı. 1982-1984 yılları arasında 2 yıl süre ile Türk Folklor Kurumu’nda bağlama sanatçısı olarak görev yaptı.
Aynı zamanda 1982 yılından itibaren birçok halk müziği sanatçısına bağlaması ile eşlik etti ve grup şefliği yaptı. Bunlardan bazıları: İzzet ALTINMEŞE, Belkıs AKKALE, Necla AKBEN, Sabahat AKKİRAZ, Güler DUMAN, Kamil SÖNMEZ, Nuray HAFİFTAŞ…gibi değerli halk müziği sanatçılarıdır.
Sahne yaşamının dışında 300’ün üzerinde albüme yönetmen olarak imza attı ve birçok albüme de bağlama sanatçısı olarak eşlik etti.
Halk müziğine birçok yönü ile katkıda bulunan Metin KARATAŞ ayrıca sinema ve dizi film müzikleride yaptı. ‘Drejan, Sınır, Azad, Dumanlı Yol, Kenger’ bunlardan bazılarıdır.
Birçok derleme ve beste çalışmalarıda bulunan sanatçı bu kültüre üretici kimliği ile de hizmet vermektedir.
1988 yılında ilk solo albümü Kızıl Tomurcuk’u yaptı. 1990 yılında Şahin Aydın, Kemal Kaplan ve Naci Düzel ile birlikte Canlardan Canlara isimli grup albümünü yaptı. Naci Düzel’in gruptan ayrılması ile birlikte 1994 yılında Emre Saltık’ın katıldığı grup sırasıyla Deyişlerle Muhabbet, Türkülü Yürekler 1-2-3’ü yaptı. Daha sonraki dönemlerde Zafer Gündoğdu ve Emre Saltık ile birlikte Türkülü Yürekler 4-5’i yaptı. 1992 yılında Gülcihan Koç ile Deyişlerde Bizde Varız adlı albümü yaptı. Diğer solo albümleri sırası ile Bir Şah Olsam, Ayrı Değiliz, Yürekte Ateş Benim, Yine Sevdalara Saldın, İkrar ve Ene'l Aşk’tır. Sanatçı aynı zamanda profesyonel bir ses kayıt stüdyosu (Stüdyo Sistem) ve müzik yapım firması (Ema Müzik) sahibidir.