Oğuz Aksaç

1974 te Erzincan Tercan da doğdum. Varoşlarda büyüyen bir çocuk ne yapar. Önce boya sandığı alır sonra simit tezgahı işleri derken mobilyacılık dahil birçok iş yaptım. Sonra bir ara dansçılık ve halkevlerinde bağlama öğretmenliği yaptım. Önce bağlama sonra gitar dilsiz kaval klarnet batari falan derken enstrümanlarla olmaya başladım. Grup Çığ ın eski solistlerinden Oğuz Aksaç ilk solo albümü Oğuzname yi müzikseverlerle buluşturdu iyi şeyler hissetmek ve dinleyicisine de iyi şeyler hissettirmek isteyen Aksaç albümünde 16 türkü seslendiriyor. HALK OYUNLARI VE DANS Erzincanlı bir ailenin çocuğu olan ve Ankara da büyüyen Oğuz Aksaç yaşıtları konuşmaya yeni başlarken türkü söylemeye çabalatmış. Ortaokuldan sonra eğitimini sürdüremeyen Aksaç boyacılık simitçilik mobilyacılık yaparak ailesinin geçimine katkıda bulunmuş. Bir yandan halkoyunlarıyla ilgilenerek bu alanda kendini geliştiren Aksaç dışardan sınavlara girerek liseyi bitirmiş. Halkoyunları ekiplerinde ve dans gruplarında profesyonel olarak çalı şan Aksaç 9O lı yılların başında müzikle daha yakından ilgilenmeye başlamış. Çeşitli gruplarda bağlama çalan Aksaç Ankara da Halkevlerinde bağlama eğitmenliği yaptığı yıllarda Mustafa Özarslan la tanışmış.
Mustafa Özarslan ve Kemal Ozarslan la birlikte Ankara da Ütopya Bar da program yapmaya başlayan Oğuz Aksaç grupta gitar ritm çalgılar ve kaval çalmış. Bar programlarında beğenilen ve giderek yeni elemanların katıldığı grup için bir arkadaşlarının Çığ gibi büyüyorsunuz sözleri üzerine kendilerine Grup Çığ adını vermişler. GRUP Çİ GÜNLERİ Dinleyici kitlesi giderek genişleyen Grup Çığ 1998 de Çığ Türküleri adlı ilk albümünü yayımladı. Grup Çığ Yayla Çiçeği Nida Mevsim albümlerini çıkarırken solistleri Mustafa Özarslan ve Oğuz Aksaç grup dışında da kendi müzikal kimliklerini göstermek istediler. Grup ilişki leri içerisinde herkes kendine bir yön çizmek peşindeydi. Aslında ben daha uçuk ve vokal tekniklerinin daha yoğun kullanıldığı bir çalışma düşünmüştüm. Ama seçtiğimiz repertuar albümü böyle yapmayı Aksaç sahne programlarında zaman zaman sesinin gücüne güvenerek yorumlarıyla türküleri alıp farklı yerlere sürüklerken albümde geleneksele daha sadık kalınmış ama denemelerden de vazgeçilmemiş. Türkülerin düzenlemelerinde İspanya blues caz ve funk renkleri kullanılmış. Orient Expressions dan DJ Murat Uncuoğlu nun Huma Kuşu nu düzenlerken kullandığı elektronik seslerle Aksaç ın içindekilerin sözcüsü olmuş İçimden gelen ama adını koymadığım koymaya da çalışmadığım şeyler var ve ben bunları ifade edebilecek bir alan yaratmak istiyorum kendime. Bir türküyü söylerken içimde grup Çığ ın solistlerinden Oğuz Aksaç ilk solo albümü Oğuzname de türküleri ken di dünyasına çekerek yorumluyor.

Türküler değişir Türkülerin ilk yakıldığı günden değişe değişe günümüze geldi ğini söyleyen Aksaç türküler le birlikte değişiyormuş Türkü benim için bu coğrafyanın uygarlığın içimde yarattığı çığlık coşku birikim melodi söz ve duyarlılık. Bunların bende oluşturduğu bir çaprazlama duygu biçimi Başka bir noktaya gitmesi beni hiç rahatsız etmiyor korkutmuyor. Nereye gidersem gide yim onun türkü ocağına İnanıyorum. Yüz yıl önce yazdan bir türküyü 60 yıl Önce söyleyen biraz değiştirmiş söz yazmış. Herkesin küçük dokunuşları ve etkileriyle bugüne gelmiş ve türkü olmuş. Aslında hem öğreniyorum hem de öğrendiğim şey üzerinden başkalaşıyorum. Aksaç günümüzü anlatan çağı kucaklayan bir türkü anlayışının henüz yakalanmadığı düşüncesini biraz espri katarak anlatıyor Türkülerin çağın tanıkları olduğunu biliriz.