Ali Kızıltuğ

Ozanımız Divriği ilçesine bağlı mursal köyünde doğmuştur.Annesi Ali kızıltuğu 1944 yılında Kızılpınar denen yerde ekin dererken dünyaya getirmiştir.
Ozanımız daha iki yaşına gelmeden Annesi dünya'ya veda etmiştir kendisine ebesi (Babaannesi) Elif ağa bakmış ve büyütmüştür.
Ali KIZILTUĞ 16 Yaşında şimdiki eşi Fatma ile evlenmiş bu mutlu evlilikten 2 kız 2 erkek olmak üzere 4 çocukları olmuştur
KIZILTUĞ sırasıyla 1962 yılında ankarada D.D yollarında daha sonra Divriği demir madenlerinde Daktilo memuru memuru olarak çalışmıştır Şu anda ise Ankara mamak belediyesi yazı işleri müdürlüğünde Genel evrak şefi olarak görev yapmakta iken,15 kasım 2000 yılında emekli olmuştu.
Çocuklarının 4 ünü de evlendirmiş ve şimdi 16 yaşında iken evlendiği,yoldaşı sırdaşı ve kara gün dostu (Fatigo) Fatma KIZILTUĞ ile baş başa kalmışlardır.
Fatma KIZILTUĞ gerçekten bir ozana yakışan bir eş çok iyi bir anadır.Böyle bir eş diğer ozanlarada kısmet olsun diyorum.
KIZILTUĞ'un eşi nefes yetmezliğinden dolayı uzunca bir süre hastaneye yatmış da Ali KIZILTUĞ eşi için şöyle yazmış

Kömür gözlüm ayrı kaldık bu günler
Sensiz olmaz toplantılar düğünler
Bidonlarda ekmek arar kediler
Herşey seninle güzelmiş bellioldu
Işığım karardı sobam tütmüyor
Oğlum kızım bir telini tutmuyor
Kesildi komşular gelip gitmiyor
Herşey seninle güzelmiş bellioldu
Kurumak bilmiyor gözümün yaşı
Sineme bağladım bir sabır taşı
Ne elmadağ kaldı nede gölbaşı
Herşey seninle güzelmiş bellioldu
KIZILTUĞ'um ilk akşamdan yatıyor
Dediklerini birer birer tutuyor
Yatak yorgan diken olmuş batıyor
Herşey seninle güzelmiş bellioldu

KIZILTUĞ, 1971 yılından 1975 yılına kadar 103 plak,1975 tarihinden 1997 tarihine kadar kendi yazdığı ve müzikleştirdiği eserlerinden oluşan 87 adet kasete imzasını atmıştır.

1971 yılında yapılan yarışma sonucu kendisini ispatlayarak halk ozanı diplamasına sahip olmuştu.

Yurtiçi yurtdışında sayısız konserler,festivalara,turnelere katılmış ve her gittiği yerde başarılı olmu ve beğeni ile izlenmiştir Yanık bir sese sahiptir Kendine has bir saz çalma tekniği vardır Onun saz çalış tekniğiğini hiç kimse yakalıyamamış ve aynı teknikte hiç kimse çalamamıştır. Ne tam dede bağlamsıdır ne de nota düzeni dir onun çaldığı teknik biraz veysel düzeni andırmakla birlikte nede tam veysel düzenidir
KIZILTUĞ kendini tam verirse çok güzel eserler meydana çıkarmakta ancak biraz bu konuda tembelce...belkide yılların verdiği bir bıkkınlık bir yılgınlık var kendisinde...
Diğer bir çok ozanda olmayan ayrı bir maziyeti daha var kızıltuğun...dinlediğği fıkraları,kendinden de birşeyler katarak kendine has bir biçimde çok güzel anlatmakta ve anlattığı fıkraları hiç unutmamaktadır.Aradan yıllarda geçse o fıkrayı aynen olduğu gibi tekrar hatırlıyarak anlatabilmektedir
Mursallı ozan Ali KIZILTUĞ' un İki adet de <>YORULDUM şiirler ve YAMADAĞLARI türküler <>

Adlı iki adetde kitabı bulunmaktadır.