Sayat Nova

Ermeni ozan Sayat Nova nın şarkı ve şiirlerini içeren eserin haziran raflarda olacağı belirtiliyor. Daha önce de kasım 2012 de Ertuğrul Günay ın meclis kürsüsünden basılacağını söylediği Sayat Nova kitabı için şimdi gözler verilen yeni tarihte. Daha önce de açıklanmıştı Kasım 2012 de Kültür Bakanlığı ozan Sayat Nova nın doğumunun 300 doğum yıl dönümünde bir anı kitabı çalışması yapılacağını duyurmuştu. Bir çalışma da Kürtçe eser üzerine Bu arada Kültür Bakanlığı nın Kürtçe bir eser üzerinde çalıştığı da belirtiliyor.

Çekimleri Gürcistan Ermenistan Azerbaycan İran ve Türkiye de yapılacak olan belgeselde bu coğrafyaların ortak müzik enstrümanı Kamança ve Sayat Nova anlatılacak. Nova nın ve onun bu coğrafyaya kazandırdığı müzik enstrümanı Kamança nın Türkiye de ve çekimlerin yapılacağı diğer 4 ülkede tanınması amacıyla projeyi halk desteği ile gerçekleştirecek. Projeye destek vermek ziyaret edebilir veya indiegogo izleyici fonu uygulamasıyla belgeselin bütçesinin oluşturulmasına katkıda bulunabilirsiniz Belgesel için yola çıkanlar hikayelerrini şöyle Ermeni şair müzisyen derleyici kompozitör ve aşık. Ermenice Gürcüce Azerice ve Farsça eserler derleyen Sayat Nova adı enstrümanı ile bütünleşmiş bir aşık KAMANÇA. Orta Asya dan Güney Kafkaslara kadar seyahat eden Kamança nın yolu Türkiye ye Ermenistan a Gürcistan ve Azerbaycan a da ortak coğrafyalarda birbirine zıt görünen kültürleri birleştiren bir enstrüman aynı zamanda. Bu proje için İstanbul Tiflis Yerevan Bakü ve Tahran a yapılacak yolculuklarla Kamança nın izi coğrafyalarda Kamança nın imalat aşamalarını izleyip Kamança ustaları ile söyleşiler gerçekleştirecek ve bir enstrümanın nasıl kültürleri birleştirdiğini sunacağız.

Orada bu kavramla ilgili söyle denir Azerbaijani Sayat Georgian as Harutyun Sayatyan 1712 or 1722 22 September was an Armenian poet musician and ashik who had compositions in a number of languages. Sayat Nova Ingilizce de geçen kavraminin Almanca deki karsiligi Sayat Nova kavramidir. Burada bu kavramla ilgili söyle denir Harutyun Sayatyan ya da bilinen adıyla Sayat Nova Ermenice Azerice S yyad Nova Gürcüce 14 Haziran 1712 Tiflis 22 Eylül 1795 18 yüzyıl ünlü Ermeni şair ve halk ozanı. Eserlerini Ermenice Gürcüce ve Farsça olarak yazmıştır.